Účinky LED osvětlení na farmy zvířat
V tomto článku se diskutuje o účincích umělého osvětlení na hospodářská zvířata. Správné osvětlení je stejně důležité jako ventilace, topení a chlazení. V případě objektů pro živočišnou výrobu může výrazně ovlivnit pohodlí a fyziologické odezvy zvířete. Umělé osvětlení, které zahrnuje zářivkové, fluorescenční a LED osvětlení, se může vybírat nebo naladit tak, aby se jevilo jako přirozené pro zvířata.
Zvířata včetně drůbeže, hospodářských zvířat, prasat, ryb a koní mají odlišný spektrální rozsah vidění než lidé. Proto například žárovka, která se jeví jako žlutá pro lidi, se může jevit jako červená na drůbež. Některá zvířata, jako například drůbež, se také nacházejí v oblasti UVA, což není možné pro lidské vidění.
Výběrem správného světla, které je přirozené pro zvířata, se stávají klidnějšími, a jejich agresivita je snížena. Někdy se mohou utratit (v případě krůt a kuřat) nebo mohou produkovat více mléka (v případě dojení).
Tento článek bude zaměřen hlavně na mléčné a skot a drůbež. Existují čtyři faktory, které jsou důležité při řešení osvětlení na farmě zvířat. Mezi tyto faktory patří intenzita světla, rozložení světla, délka osvětlení během dne a barva světla. Na základě vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že tyto faktory mohou ovlivnit chování a produktivitu zvířat. Mnohá zvířata také vyžadují specifické období světla a tmy pro reprodukci a růst. Denní parametry světla, jako například západ slunce, východ slunce a období, lze simulovat pomocí osvětlení. Například pokud chtěl zemědělec po celý rok být letní, může se toho dosáhnout simulovaným osvětlením.
Drůbež:
Zemědělci v zemi uvádějí, že krůty, které mají více než 23 kg, by mohly být agresivní a mohly by si navzájem ublížit. Experimenty s různými typy osvětlení ukázaly, že některé typy osvětlení by mohly být vhodnější a přirozeně se jeví, jak mohou snížit u krůty jejich agresivitu. Drůbež, má jiné spektrální vidění, než lidé. Lidé mají 3 typy kuželů; červená, zelená, modrá a jsou v podstatě trichromatické. Drůbež je na druhé straně tetrachromatická a má dodatečný UV kužel, který umožňuje vidět v oblasti UVA až do 360 nm. Tato schopnost vidět v oblasti UVA má několik výhod pro drůbež. Za prvé, drůbež se nedá rozlišit navzájem, pokud je osvětlení nedostatečné v UV záření, což vede k narušení jejich hromadění. Za druhé, peří kuřat je vysoce reflexní ve spektru UV a slepice nemůže posoudit zdravost kuřátka viděním najednou UV záření, upřednostňuje péči o zdravější kuřátko s větším perem a vyšší možností přežití. Obrázky 1 a 2 ukazují spektrální rozsah vidění pro drůbež i lidi.
Obrázek 1: Odezva fotopovodu drůbeže
Obrázek 2: Fotopická odezva lidského zraku
Na obrázku 1 je jasně pozorován vrchol v UV záření a pozorujeme také, že vize drůbeže má širší spektrální rozsah než lidé.
Druhým faktorem je, že oči z kuřecího masa jsou na straně hlavy, na rozdíl od člověka, jehož oči jsou vpředu. Proto je zorné pole drůbeže 300° ve srovnání se zorným polem o 180°, které mají lidé. Obrázek 3 zobrazuje zorné pole drůbeže.
Obrázek 3: Zorné pole drůbeže
Širší zorné pole může pomoci drůbeži pokrývat větší plochu, pokud existuje vhodná úroveň osvětlení.
Dalšími důležitými parametry osvětlení jsou intenzita světla, vykreslování barev, blikání a barva. Drůbež potřebuje 30-50 luxů na 80% plochy, ve které žije. Nižší úrovně osvětlení budou nepříjemné. Drůbež nechce být ve stínu, proto je třeba minimalizovat stínovou plochu. Barevné vykreslování je také důležité a doporučený index CRI je 80. Ptáci používají barvy, aby se navzájem odlišovali. Světlo se slabou CRI sníží schopnost ptáků rozlišit se navzájem, což může zvýšit jejich úroveň agresivity.
Obrázek 4 znázorňuje nepravidelné uspořádání pěti druhů kuželů v oku ptáka. Nepravidelné uspořádání kuželů je důsledkem těsného prostoru v oku ptáka a způsobu, jak se kužely vyvíjely, aby naplnily tento úzký prostor.
Obrázek 4: Ptačí oko má nepravidelné uspořádání pěti druhů kuželů.
Dalším důležitým faktorem osvětlení je blikání světla. Ukázalo se, že ptáci dokáží odhalit blikání nižší než 160 Hz, takže nízká frekvence fluorescenční žárovky se může objevit jako disko světlo s blikáním, které může být velmi pro drůbež velmi rušivé. Je lepší používat osvětlení vyšší frekvence, aby se předešlo tomuto problému. Barva světla přichází v úvahu v závislosti na věku drůbeže. V případě mladší drůbeže může být červenější, protože je stimuluje. Avšak pro dospělou drůbež bude modré světlo lepší, protože je uklidňuje.
Hospodářská zvířata:
:
Hospodářská zvířata, včetně skotu a mléčného skotu, mohou být značně postižena světlem. Skot vyžaduje 80 až 100 luxů světla na 16 hodin denně. Mléčný skot potřebuje více světla než skot. Mléčný dobytek potřebuje 150 luxů za 16-18 hodin denně. Výzkum dokázal, že v porovnání s krávami, které byly pod 13 hodinami osvětlení, došlo ke zvýšení produkce mléka o 5 až 16%. Druhým faktorem je, že hospodářská zvířata jsou ve stínu nervózní, takže nejlepší světelný design pro farma pro chov dobytka by co nejvíce zmenšil plochu stínu.
Obrázek 5 níže znázorňuje typickou farmu chovu skotu s umělým osvětlením.
Obrázek 5: Kravská farma s umělým osvětlením
Oči kuřat jsou jiné než lidské, světlo, které vnímáme, je součástí elektromagnetického spektra, které naše oči dokáží zjistit, známé jako viditelné spektrum.
Totéž platí i pro zvířata, včetně drůbeže, ale s jedním významným rozdílem. Spektrální citlivost a viditelné spektrum drůbeže nebo to, co skutečně vidí, není totéž jako člověk. To je důvod, proč se kuřata mohou chovat jinak pod stejnou intenzitou světla ze dvou různých zdrojů, které vypadají stejně jako my.
Následující graf ukazuje rozložení barev humánní léky (nahoru) a kuřat (dolů)
Spektrální odezva lidského oka Photopic
Spektrální odezva domácího slepice
Jaký druh barvy světla je vhodný pro kuřata?
Pochopení barevného spektra vycházejícího ze zdroje světla pomůže uživatelům při výběru osvětlení, které může dodat správné množství červeného, zeleného a modrého světla. Barva svítidla může být vyjádřena ve stupních Kelvin (K) a indexu vykreslování barev (CRI).
Avšak žádné z těchto měření nezobrazuje spektrální špičkovou intenzitu v červených, zelených a modrých spektrech, které jsou důležité pro růst a produkci drůbeže.
Kuřata mají čtyři kuželové buňky typické pro ptáky: UV-kužel (ultrafialový, citlivost na vrchol = 420 nm), S-kužel (malá vlnová délka, citlivost na vrchol = 470 nm), M-kužel (střední vlnová délka, , a L -kužel (velká vlnová délka, citlivost na vrchol = 600 nm).
Wins Lighting; Bílá barva: viditelné světlo, které se přirozeně vyskytuje jak na slunci, tak na umělé světelné zdroje, se ve skutečnosti skládá z mnoha barev, ve skutečnosti sestávajících z množství barev, červené, zelené a modré barvy. Je k dispozici od 2700K do 6500K. Podle výzkumu mohou být mláďata chována s teplými nebo chladnými světly, ale nosnice by měla mít světla s dostatečným červeným spektrem (2700K-3000K)
Wins kuřecí osvětlení; Červená barva:
V případě drůbeže je červené světlo nezbytné pro stimulaci sexuální zralosti a produkce vajec. Ptáci vystavení červenému světlu v porovnání s modrým, zeleným nebo bílým světlem mají stále vyšší produkci vajec než ostatní skupiny barev. Červené světlo je schopno 38 vajec na slepici, přičemž potenciálně snižuje spotřebu potravin až o 20%.
Wins zemědělství osvětlení; Zelené světlo:
Zelené světlo výrazně zvyšuje rychlost růstu v raném věku tím, že zvyšuje proliferaci satelitních buněk kosterního svalstva.
vyhrává stmívatelné LED osvětlení; Modré světlo:
Modré světlo zvyšuje růst v pozdějším věku zvýšením plazmových androgenů a udržuje ptáky klidněji, což zlepšuje konverze krmiva.
Wins LED kuřecí světlo; Modré a zelené světlo:
Společně zelené a modré světlo podporuje růst myofiberu kvůli účinnější stimulaci sekrece testosteronu a zlepšené konverzi krmiva.
Společnost Dovimex, s.r.o. disponuje speciálními LED svítidly pro oblast drůbežářského chovu, chovu prasat a skotu z možností simulace denního osvětlení s barevným spektrem přizpůsobeným přímo jednotlivým druhům hospodářských zvířat, nastavení intenzity a časového úseku osvětlení. Výhodou LED svítidel při aplikaci osvětlení v uvedených oblastech je bezúdržbová technologie, několikanásobně vyšší životnost proti tradičním světelným zdrojům a spolu s možností nastavení časového úseku šetří až 85% energie v závislosti na současném stavu osvětlení.